Kryzysy relacyjne są źródłem wielu nieprzyjemnych emocji, takich jak poczucie winy, złość, smutek, czy lęk. Kryzys w relacji z dzieckiem ma szczególny charakter i dotyka głębokich sfer naszego życia. Relacja rodzic – dziecko bywa źródłem frustracji zarówno dla rodzica, jak i dziecka.

Kryzysy relacyjne są źródłem wielu nieprzyjemnych emocji, takich jak poczucie winy, złość, smutek, czy lęk. Kryzys w relacji z dzieckiem ma szczególny charakter i dotyka głębokich sfer naszego życia. Relacja rodzic – dziecko bywa źródłem frustracji zarówno dla rodzica, jak i dziecka. Jednocześnie odpowiedzialność za wyjście z tego kryzysu, leży głównie po stronie dorosłej osoby, czyli rodzica.

Szukanie rozwiązań, nowych form kontaktu i wzajemnego zrozumienia to wysiłek, jaki podejmuje Mama, Tata lub obydwoje razem na rzecz nawiązania jak najlepszej więzi emocjonalnej z dzieckiem. Aktualna rzeczywistość, tempo życia, nie sprzyjają budowaniu tych więzi. Stąd coraz częściej spotykamy się ze zjawiskiem „emocjonalnego głodu dziecka” – głodu rozmowy, głodu bliskości i czułości, głodu wspólnej aktywności z rodzicem.

Chłopiec na parapecie w kryzysie

Eksperci od zdrowego żywienia dokładnie wyliczyli, ile kalorii potrzebuje dziecko, aby się zdrowo i prawidłowo rozwijało. Zbyt mała liczba kalorii prowadzi do opóźnień w rozwoju, zaburzeń, a nawet śmierci dziecka. Czy można analogicznie mówić o „emocjonalnych kaloriach”, a więc o takich „substancjach odżywczych’”, które sycą wewnętrznie? Czy może jest tak, że moje dziecko nie jest zaniedbane materialnie, nie jest głodne, nie jest brudne…, tylko osamotnione, bez czułego wsparcia i troski.

Co mogę zrobić?
Głód rozmowy
Tata rozmawia z uśmiechniętą córką

Każda ciepła, serdeczna rozmowa z dzieckiem to dawka wielu emocjonalnych kalorii. To wzmocnienie poczucia wartości dziecka. Okazanie, że ma prawo do swojego zdania, odczuć, spostrzeżeń. W relacji z dzieckiem aranżuj sytuacje, w trakcie których dziecko może się wypowiedzieć, wyrazić swoje myśli i uczucia. Formułuj proste pytania „Jak się czujesz?, Co o tym myślisz?”. Interesuj się potrzebami i sprawami dziecka. Bez codziennej rozmowy nie ma relacji, nie ma więc więzi. Dziecko bez możliwości wyrażenia swoich emocji doświadcza osamotnienia i poczucia bycia nieważnym. Ma problemy z komunikacją, empatią, słuchaniem i rozumieniem innych.

Rozmawiaj z dzieckiem każdego dnia. Słuchaj z uwagą i skupieniem, patrz w oczy. Wysłuchaj jego przeżyć, doświadczeń. Pytaj, pozwalaj wyrażać emocje, nazywaj uczucia, jakie obserwujesz u dziecka.

Głód bliskości i czułości

Okazuj czułość, troskę. Przytul, pogłaszcz, usiądź blisko. Przywitaj dziecko po powrocie ze szkoły lub twoim powrocie z pracy uśmiechem, postaraj się o łagodny, ciepły ton głosu. Podsumuj dzień i oceń, ile razy zwróciłeś się do dziecka szorstko, z krzykiem, krytyką, zakazem itp., a ile razy zwróciłeś się do dziecka łagodnie, pochwaliłeś, doceniłeś, wzmocniłeś jego poczucie wartości i kompetencji. Staraj się, aby liczba tych drugich zwrotów, była zawsze wyższa od pierwszych.

Mama z córką przytulone
Głód wspólnej aktywności z rodzicem (zabawy, nauki, pracy)

Rodzice pytani, ile czasu spędzają z dziećmi (z podkreśleniem autentyczności, bezpośredniości tej relacji), mają kłopot z odpowiedzią. Można przypuszczać, że nie są to godziny, być może minuty, a może nawet tylko sekundy. Nawet jeśli dzieci i rodzice są fizycznie obecni w domu, nie oznacza to, że są w bliskiej relacji. Oglądanie telewizji, godziny spędzone przed ekranem komputera, zastępują wspólną zabawę, naukę, pracę.

Zabawa, nauka, praca – rezygnacja z tak prostych, ale niezwykle ważnych form spędzania czasu z dzieckiem to niemalże rezygnacja z wychowania.

Na koniec z gabinetu psychoterapeuty: Karina (24 lata):

Zawsze miałam wszystko – ubrania, kosmetyki, najnowsze płyty, gadżety. Rodzice pracowali, żebym miała więcej niż oni mieli… Nie mogę przypomnieć sobie, czy mama mnie przytulała. Czuję pustkę, niespełnienie, tak jakbym ciągle była głodna i niczym tego głodu nie mogę zaspokoić…

Rodzice to te osoby, które mogą nakarmić dziecko miłością, ciepłem, rozmową, poświęconym czasem. Nakarmić na całe życie.
Jeśli, czujesz, że potrzebujesz wsparcia we wzmocnieniu siebie w kompetencjach relacyjnych wobec swojego dziecka, szukaj pomocy. Jeśli czujesz, że potrzebujesz odreagować emocje nagromadzone w trudnym procesie wychowywania, skorzystaj z pomocy.
Autor: Alivio